Salata soslarından yemeklere, sızma zeytinyağı, sadece usta şeflerin değil evlerdeki şeflerin de hem kalplerinin hem de tariflerinin yolunu buluyor. Sağlığa çok sayıdaki faydaları ve sağlam aromasıyla, sızma zeytinyağının fazla dikkat çekmiş olması şaşırtıcı değildir. Peki sızma zeytinyağını en iyi şekilde nasıl muhafaza edebileceğinizi biliyor musunuz?
H.A.L.T.
Sızma zeytinyağı, Akdeniz genelindeki temel bir bileşen olup, ilk zeytin ezmesinden yapılan zarif bir yağdır. Ekstraksiyon sırasında ısı veya kimyasal kullanılmadan üretilen sızma zeytinyağı çiğ bir lezzettir. Yağınızı en iyi şekilde tutmak için uygun depolama koşullarını sağlamanız gerekir. Sızma zeytinyağınızın lezzetini ve kokusunu korumak için dört harften oluşan basit bir kelimeyi hatırlayın: HALT. Akılda kalması için literatüre İngilizce girmiş bir kavram. ‘Durdurun’ anlamına geliyor. Sıcaklık (Heat), Hava (Air), Işık (Light) ve Zaman’ın (Time) baş harflerinden türetilmiş.
SICAKLIK (HEAT):

Yağınızı herhangi bir ısı kaynağından uzak tutunuz. Serin ve kuru bir dolapta muhafaza ediniz. Asla fırının yanında veya üstünde saklamayınız.
HAVA (AIR):

Şişelerinizin kapağını sıkıca kapattığınızdan emin olun. Yağınıza hava girmesine izin vermek, tadının bozulmasına ve oksidasyona neden olur.
IŞIK (LIGHT):

Doğal olsun ya da olmasın, ışık yağınıza zarar verir. Işığa maruz kalmaması için sızma zeytinyağınızı kapalı dolap gibi karanlık bir yerde, bir sonraki kullanımına kadar uygun şekilde saklayınız.
ZAMAN (TIME):

Şarabın aksine, sızma zeytinyağı yaşla birlikte iyileşmez. Zeytinyağı ne kadar taze olursa, o kadar iyidir. Bu yüzden sadece bir-iki ay kullanıma yetecek kadar sızma zeytinyağı depolayın.