“Erken Hasat” bir yağ satın almak

Yeni araştırmalar, zeytinyağındaki polifenol bileşiklerinden birinin, Alzheimer’in, kanser, iltihaplanma ve artritin önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ancak bütün zeytinyağı bu bileşiği içermez. Aslında, bazıları hiçbirini içermez! Hangi çeşit zeytinyağının sağlık açısından en üst düzeyde fayda sağladığını bulmanıza yardımcı olacağız.

Zeytinyağının sağlığa yararları, Alzheimer’den ve kanserden korunmanın yanı sıra dejeneratif artrit tedavisini de içerebilir. Zeytinyağı gibi lezzetli ve çok yönlü doğal bir ürünün üçüne de fayda sağladığını bilmek güzel.

Zeytinyağının sağlığı teşvik eden bir polifenol içerdiği keşfi, daha önce beslenme uzmanları tarafından yapılan ve zeytinyağının sağlık yararlarının temel olarak sağlıklı tekli doymamış yağ içeriğinden geldiği varsayımına meydan okuyor. Artık zeytinyağındaki polifenol bileşiklerinden biri olan oleokatanın sağlık açısından çok büyük faydalar sağladığı bilinmektedir.

Tüm Zeytinyağları Oleocanthal İçermiyor

Önemli antiinflamatuar özelliklerine ek olarak, yeni araştırmalar oleocanthal’ın güçlü anti-kanser yetenekleri olduğunu ve hatta Alzheimer’ı önleyebileceğini öne sürüyor. Ancak, tüm zeytinyağı oleochalhal içermez. Bazı zeytinyağı hiç içermez, bazıları ise oldukça etkileyici miktarlar içerir. Zeytinlerin nerede yetiştirildiği veya hangi zeytin çeşitlerinin kullanıldığı önemli değil.

Öyleyse oleocanthal seviyesi neye bağlı? Zeytinyağınızın bu güçlü kimyasallardan yüksek miktarda içerip içermediğini nasıl anlayabilirsiniz? Ne yazık ki, bu bilgiler genellikle etikette listelenmez.

Zeytinyağınızın yağ içeriğini maksimize etmenin en iyi yolu “erken hasat” zeytinlerinden olanı almaktır. Zeytinler tipik olarak yeşilden siyaha kadar kış sonuna kadar olgunlaşmaz. Sonbaharda toplanan yeşil zeytinler, oleokanthal gibi polifenollerde ve antioksidanlarda daha yüksek olma eğilimindedir.

Zeytinyağı üzerine yakın tarihli bilimsel bir çalışmada, hasat zamanı ne kadar erken olursa yağın o kadar fazla yağlandığını doğrulamıştır. Birçok kişi, ot ve yeşil yapraklı lezzetleri içeren ve daha keskin ve büzücü olan erken hasat yağının biber ve acı kalitesini sever. Bu nitelikleri, parlak yeşil rengiyle birlikte, zeytinlerde bulunan, oleokanthal dahil olmak üzere doğal olarak oluşan polifenollerden kaynaklanmaktadır.

Gerçek ‘Extra Virgin’ Notunun Zeytinyağının Sağlığa Faydaları İçin Önemi

‘Erken hasat’ sızma zeytinyağlarının en yüksek derecesidir. Erken bir hasat zeytinyağı seçtiğinizden emin olursanız, otomatik olarak fazladan ‘taze’ olur. Tüm “sızma” zeytinyağlarında olduğu gibi zeytin meyvesinin doğal suyu olarak kabul edilir. Kimyasal madde veya aşırı ısı kullanılmadan yapılır ve tat, koku ve kimyasal bileşim açısından belirli standartlara uymalıdır.

Sızma zeytinyağı, soğuk meyvenin ilk kez soğuk presleme prosesinde preslenmesi ile üretilir ve serbest yağ oranının oleik asit cinsinden yüzde 0,8’in altında olması gerekir. Çok az işlem görmüş -rafine edilmemiş, doğal bir ürün olarak, sızma zeytinyağı, besin değerini korur ve oleokanthal gibi en yüksek seviyede polifenol içerir. Diğer kategorilerdeki zeytinyağları üretiliriken yağın sağlık yararlarının çoğunu ortadan kaldıran kimyasal arıtma işlemine tabi tutulabilir.

En sağlıklı zeytinyağını seçmek için bazı yararlı ipuçları şunlardır:

– Yağ şişelenmiş olmalı. Koyu cam veya ışığa karşı koruyan galvaniz teneke kaplarda da bulunabilir.

– Tazeliği sağlamak için, hasat tarihine veya en yakın tarihe sahip şişeleri arayın.  

– Sadece bu yılki hasattan yağ almayı deneyin.

– Etikette kesin olarak üretim yeri belirtilmemiş yağlardan kaçının.

– Zeytinyağı etiketlerinde belirtilen sertifikalar, bir yağın doğru şekilde yapıldığına dair bir güven düzeyi sağlayabilir.

Sadece Oleocanthal mi?

Zeytinyağındaki oleocanthalın, zeytinyağının sağlık yararlarından tek başına sorumlu olması muhtemel değildir. Zeytinyağını süper sağlıklı bir yiyecek yapan tekli doymamış yağ asitlerinin yanı sıra başka polifenoller de vardır. Alzheimer hastalığı açısından, zeytinyağlı yüksek bir geleneksel Akdeniz diyeti yemek, gözlemsel çalışmalarda bilişsel gerileme ve demans riskinin azalması ile ilişkilendirilmiştir. Bu noktada, bunun ne kadarının zeytinyağındaki oleokata ve bu diyet düzeniyle ilişkili diğer faktörlere ne kadar bağlı olduğu bilinmemektedir.

Zeytinyağınızdan En İyi Şekilde Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Ana yağ kaynağı olarak yüksek miktarda zeytinyağı alımına ek olarak, geleneksel Akdeniz diyet kalıbı, ılımlı bir balık alımı, düşük miktarlarda bitkisel gıda tüketimi (yani sebzeler, meyveler, baklagiller ve tahıllar) ile karakterize edilir. Öğünler arasında ılımlı miktarlarda tüketilen şarapla birlikte, orta düzeyde süt ürünleri alımı ve düşük et ve kümes hayvanı tüketimi de Akdeniz diyetinin içindedir.

Bu nedenle, erken hasat edilmiş bir sızma zeytinyağı içeren daha geleneksel bir Akdeniz tarzı diyete doğru ilerlemek, Alzheimer’dan kurtulmak için en iyi seçeneğiniz olabilir. En iyi sonucu almak için, diyet programına günde bir veya iki çorba kaşığı sızma zeytinyağı eklemek tam yerinde olacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir