Zeytinyağı: Özünde var iyilik, hoşgörü, sağlık…

Zeytin dalı, barışın sembolü olmasının yanında tarih boyunca pek çok anlatıda karşımıza çıkar. Nuh Tufanı’nda güvercinin ağzında görürüz onu yeniden doğan yaşamın müjdesini verir. İlyada Destanı’nda Homeros’un sırtını dayadığı zeytin ağacı şöyle der: “Ben herkese aidim kimseye ait değilim, sen gelmeden önce de buradaydım, sen gittikten sonra da burada olacağım.”

Peki zeytinlerin ve yağlarının “iyi yağ” yüklü olduğunu duydunuz mu? Devamında akla gelen o soru: İyi yağ nedir? İyi yağlar doymamış yağlardır, “kötü kolesterolü (LDL) düşürdüğü ve iyi kolesterolü (HDL) arttırdığı” bilinmektedir. Zeytin, kan basıncı ve kolesterolü düşürdüğü ve sonuçta kalp hastalığı riskini düşürdüğü söylenen mükemmel bir tekli doymamış yağ ve oleik asit kaynağıdır. Dahası, zeytinler, kaliteli yağ oranı söz konusu olduğunda benzersizdir. İyi yağlar, düşük karbonhidratlı ve az kalorilidir.

İster inan ister inanma ama vücudumuzun yağa da ihtiyacı var. Konsantre kalorilerinde bize iyi miktarda enerji sağlamasının yanı sıra büyüme ve sağlıklı ciltten de sorumludur. Yağsız bir metabolizmayla maalesef Vitaminlere (A, D, E ve K) elveda deyin.

Doğal Vitamin Kaynağı + Antioksidanlar

Vitaminlerden bahsetmişken, zeytinler hücre hasarını ve tiroid hastalıklarını önlemeye yardımcı olan yağda çözünen bir antioksidan olan E Vitamini bakımından zengindir. Zeytinler, en önemli oleuropein dahil olmak üzere diğer faydalı antioksidanlarla doludur. Oleuropein, zeytinlere özeldir ve antienflamatuar ve anti-kanser özelliklerinin yanı sıra kardiyovasküler faydalara sahip olduğu söylenir.

Fito-besinlerdeki zenginliği göz önüne alındığında, zeytinlerin vücudumuzdaki hemen hemen her sistemle ilgili, kardiyovasküler sistemden, bağışıklık sistemimize kadar sayısız sağlık yararı içerdiği söylenmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir